Brazilian Pine Structural Plywood FSC 2440 x 1220mm x 25mm
SKU: PLYFCE25
Brazilian Pine Coniferous Sheathing Plywood is an engineered wood product made up of layers of Brazilian pinewood. The plywood is bonded together using an E1 glue which is a low-emission formaldehyde exterior quality glue. The plywood can be used in walls, floors, roofs, packing, and other general applications.
Features & benefits
- Conforms to BS EN314-2 Class 3
- CE4 marked plywood is suitable for non structural applications
- Weatherproof
- CE2+ marked plywood is suitable for structural uses
IDPLYFCE25
Timber > Sheet Materials > Plywood > Brazilian Pine Structural Plywood FSC 2440 x 1220mm x 25mm
https://www.jewson.co.uk/p/international-timber-coniferous-sheath-plywood-2440-x-1220-x-25mm-PLYFCE25
Brazilian Pine Coniferous Sheathing Plywood is an engineered wood product made up of layers of Brazilian pinewood. The plywood is bonded together using an E1 glue which is a low-emission formaldehyde exterior quality glue. The plywood can be used in walls, floors, roofs, packing, and other general applications.
Features & benefits
- Conforms to BS EN314-2 Class 3
- CE4 marked plywood is suitable for non structural applications
- Weatherproof
- CE2+ marked plywood is suitable for structural uses
Specifications
| Product Name | Brazilian Pine Structural Plywood FSC 2440 x 1220mm x 25mm |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PLYFCE24 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 1220 mm |
| Product Length | 2440 mm |
| Thickness | 25 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |