FSC Premium Treated Sawn Batten 25 x 38mm
SKU: PBGF2538
FSC Premium Treated Sawn Batten 25 x 38mm (T x W) Green is used in roofing and tile cladding to support as load-bearing structures.
Features & benefits
- Can withstand high pressure, preventing the need for yearly timber retreatment
- FSC Certified from well managed certified forests
- Preservative-treated to protect against rot and fungal attack
IDPBGF2538
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Batten > FSC Premium Treated Sawn Batten 25 x 38mm
https://www.jewson.co.uk/p/international-timber-green-treated-sawn-batten-fsc-25-x-38mm-natural-PBGF2538
FSC Premium Treated Sawn Batten 25 x 38mm (T x W) Green is used in roofing and tile cladding to support as load-bearing structures.
Features & benefits
- Can withstand high pressure, preventing the need for yearly timber retreatment
- FSC Certified from well managed certified forests
- Preservative-treated to protect against rot and fungal attack
Specifications
| Product Name | FSC Premium Treated Sawn Batten 25 x 38mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Battens |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | FCTB2538 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Timber |
| Colour | Natural |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Various |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 38 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Durability | Class 2 |
| Treatment Type | Treated |
| Available Lengths | 2.4m to 4.8m |
| Species | Spruce (Picea Abies) / Redwood (Pinus sylvestris) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |