ESSGEE SG Marine Plywood FSC 2440 x 1220 9mm
SKU: PLYMBF09
Our Marine Plywood FSC is manufactured from high quality core and face veneers. The plywood complies with BS1088 standards vouching for its high quality. The material has very few core gaps limiting the chance of trapping water in the plywood and therefore provides solid glue bonding performance. This Product is not intended for boat building.
Features & benefits
- Weatherproof
- Works with washproof glue to prevent delamination
- Resistant to rot and decay
IDPLYMBF09
Timber > Sheet Materials > Plywood > ESSGEE SG Marine Plywood FSC 2440 x 1220 9mm
https://www.jewson.co.uk/p/international-timber-marine-plywood-fsc-2440-x-1220-x-9mm-natural-PLYMBF09
Our Marine Plywood FSC is manufactured from high quality core and face veneers. The plywood complies with BS1088 standards vouching for its high quality. The material has very few core gaps limiting the chance of trapping water in the plywood and therefore provides solid glue bonding performance. This Product is not intended for boat building.
Features & benefits
- Weatherproof
- Works with washproof glue to prevent delamination
- Resistant to rot and decay
Specifications
| Product Name | ESSGEE SG Marine Plywood FSC 2440 x 1220 9mm |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PLYMBF09 |
| Materials | Timber |
| Range | Marine Plywood |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 220 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |