PEFC Standard Redwood PSE 32 x 100mm (act size 27 x 95)
SKU: PSP32100
Ideal for internal joinery applications where a superior finish is required. Manufactured from high quality European Redwood (Pine). This product is machined to give a smooth even finish.
Features & benefits
- Recyclable making it environmentally friendly
- Resistant to swelling and shrinking
IDPSP32100
Doors & Joinery > Door Frames & Linings > Internal Door Linings & Casings > PEFC Standard Redwood PSE 32 x 100mm (act size 27 x 95)
https://www.jewson.co.uk/p/international-timber-plain-square-edge-board-100-x-32mm-PSP32100
Ideal for internal joinery applications where a superior finish is required. Manufactured from high quality European Redwood (Pine). This product is machined to give a smooth even finish.
Features & benefits
- Recyclable making it environmentally friendly
- Resistant to swelling and shrinking
Specifications
| Product Name | PEFC Standard Redwood PSE 32 x 100mm (act size 27 x 95) |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Materials | Redwood |
| Range | Planed Timber |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |