Starter Ventilation Profile 50 mm
SKU: IH500853
Combination starter strip and ventilation profile for Hardie Plank cladding. Provides sufficent kickout for horiztontal overlap only.
Features & benefits
- Available in 25mm and 38mm
IDIH500853
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Starter Ventilation Profile 50 mm
https://www.jewson.co.uk/p/james-hardieplank-starter-strip-vent-3m-x-50mm-IH500853
Combination starter strip and ventilation profile for Hardie Plank cladding. Provides sufficent kickout for horiztontal overlap only.
Features & benefits
- Available in 25mm and 38mm
Specifications
| Product Name | Starter Ventilation Profile 50 mm |
| Brand | James Hardie |
| Product Type | Cladding |
| Manufacturer Name | James Hardie Building Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | 5300184 |
| EAN | 8717399083744 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Aluminium |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Hardie Plank Cladding Trims |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | ISO 9001 |
| Product Width | 50 mm |
| Product Length | 3000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |