Hardie Ventilation Profile 25mm
SKU: IH500874
Top ventilation profile which can be used for all types of James Hardie cladding.
Features & benefits
- Available in 38mm and 50mm
IDIH500874
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Hardie Ventilation Profile 25mm
https://www.jewson.co.uk/p/james-hardieplank-top-vent-profile-3m-x-25mm-IH500874
Top ventilation profile which can be used for all types of James Hardie cladding.
Features & benefits
- Available in 38mm and 50mm
Specifications
| Product Name | Hardie Ventilation Profile 25mm |
| Brand | James Hardie |
| Product Type | Cladding |
| Manufacturer Name | James Hardie Building Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | 5300185 |
| EAN | 8717399083812 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Aluminium |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Hardie Plank Cladding Trims |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 25 mm |
| Product Length | 3000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |