JB Kind Metro Painted Internal Door 1981 x 610 x 35mm Black
SKU: UMET20BL
A contemporary industrial style black interior door with recessed panels. It provides stylish lines perfect for modern living that combine the cool appeal of the urban landscape.
Features & benefits
- Black painted finish
- 9mm MDF panels
- Solid construction
- Suitable for standard handles, hinges and latches
- 10mm trimming allowance (bottom rail)
IDUMET20BL
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Pre-Finished Doors > JB Kind Metro Painted Internal Door 1981 x 610 x 35mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/jb-kind-metro-painted-internal-door-1981-x-610-x-35mm-black-UMET20BL
A contemporary industrial style black interior door with recessed panels. It provides stylish lines perfect for modern living that combine the cool appeal of the urban landscape.
Features & benefits
- Black painted finish
- 9mm MDF panels
- Solid construction
- Suitable for standard handles, hinges and latches
- 10mm trimming allowance (bottom rail)
Specifications
| Product Name | JB Kind Metro Painted Internal Door 1981 x 610 x 35mm Black |
| Brand | JB Kind |
| Product Type | Internal Doors |
| Manufacturer Name | JB Kind Limited |
| Manufacturer Part Number | UMET20BL |
| EAN | 5053783023242 |
| Compliance Approvals | ISO 9001 |
| Materials | Manufactured Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Black Primed |
| Model Number | UMET20BL |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | British Woodworking Federation |
| Finish | Black Primed |
| Product Width | 610 mm |
| Product Weight | 18 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Door Style | Ladder style panels |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |