JCP Ankerbolt Hexagon Head M12 x 150mm Bright Zinc Plated
SKU: OAB12150
Manufactured from grade 8.8 boron steel, the ankerbolt is self tapping that is suitable for use in concrete, brick, stone and blocks.
Features & benefits
- For use with a 10mm drill bit
- Made from grade 8.8 boron steel
IDOAB12150
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > JCP Ankerbolt Hexagon Head M12 x 150mm Bright Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/jcp-ankerbolt-hexagon-head-m12-x-150mm-bright-zinc-plated-OAB12150
Manufactured from grade 8.8 boron steel, the ankerbolt is self tapping that is suitable for use in concrete, brick, stone and blocks.
Features & benefits
- For use with a 10mm drill bit
- Made from grade 8.8 boron steel
Specifications
| Product Name | JCP Ankerbolt Hexagon Head M12 x 150mm Bright Zinc Plated |
| Brand | JCP Fixings |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | FJJAB10/12150 |
| EAN | 5014196041544 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Concrete Bolts |
| Colour | Silver |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 25 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Weight | 0.1015 kg |
| Product Length | 150 mm |
| Diameter | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |