JCP Hollow Wall Anchor M5 x 60mm Zinc Yellow Passivated
SKU: LHWA0506
Provides a strong, permanent anchorage to plasterboard, hardboard, fibreboard chipboard and plywood.
Features & benefits
- As the anchor is tightened, an 'umbrella' effect will then affix the anchor to the surface
- A strong permanent fixing is assured
IDLHWA0506
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > JCP Hollow Wall Anchor M5 x 60mm Zinc Yellow Passivated
https://www.jewson.co.uk/p/jcp-hollow-wall-anchor-m5-x-60mm-zinc-yellow-passivated-LHWA0506
Provides a strong, permanent anchorage to plasterboard, hardboard, fibreboard chipboard and plywood.
Features & benefits
- As the anchor is tightened, an 'umbrella' effect will then affix the anchor to the surface
- A strong permanent fixing is assured
Specifications
| Product Name | JCP Hollow Wall Anchor M5 x 60mm Zinc Yellow Passivated |
| Brand | JCP Fixings |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | FJLHWA05060 |
| EAN | 5014196005799 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 50 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Yellow Passivated |
| Product Weight | 0.0168 kg |
| Product Length | 60 mm |
| Diameter | 5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |