JCP Masonry Nails 2.5 x 30mm Box of 100
SKU: NAMNL030
The JCP Masonry Nails 2.5 x 30:mm (Box/100) (Dia x L) is made up of steel material which makes it strong and durable. For nailing directly into masonry. It is quick and easy to install.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Steel ensures durability
- Quick and easy to install
IDNAMNL030
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > JCP Masonry Nails 2.5 x 30mm Box of 100
https://www.jewson.co.uk/p/jcp-masonry-nails-2-5-x-30mm-box-of-100-NAMNL030
The JCP Masonry Nails 2.5 x 30:mm (Box/100) (Dia x L) is made up of steel material which makes it strong and durable. For nailing directly into masonry. It is quick and easy to install.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Steel ensures durability
- Quick and easy to install
Specifications
| Product Name | JCP Masonry Nails 2.5 x 30mm Box of 100 |
| Brand | JCP |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | AMNL030 |
| EAN | 5014196006031 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Masonry Nails |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Polished |
| Product Weight | 1.3 g |
| Product Length | 30 mm |
| Diameter | 2.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |