Jewson Blenheim Brick 65mm Red
SKU: BRJEW001
Jewson Blenheim Multi is a red stock brick with dark patterning. Size tolerance T2/R1. Durability F2. Soluble salt S2. Minimum compressive strength 12N/mm2. Max water absorption 15%.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Reduces moisture absorption making it ideal for damp proofing
- Has high thermal mass and low conductivity
- Recyclable making it eco-friendly
IDBRJEW001
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Jewson Blenheim Brick 65mm Red
https://www.jewson.co.uk/p/jewson-blenheim-multi-65mm-BRJEW001
Jewson Blenheim Multi is a red stock brick with dark patterning. Size tolerance T2/R1. Durability F2. Soluble salt S2. Minimum compressive strength 12N/mm2. Max water absorption 15%.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Reduces moisture absorption making it ideal for damp proofing
- Has high thermal mass and low conductivity
- Recyclable making it eco-friendly
Specifications
| Product Name | Jewson Blenheim Brick 65mm Red |
| Brand | Jewson |
| Manufacturer Name | Wienerberger |
| Manufacturer Part Number | 24250070 |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 3.01 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Durability Rating | F2 |
| Manufacturing Process | Stock |
| Texture | Flat Stock |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |