JG Speedfit Equal Elbow 10mm White
SKU: PBSF0374
JG Speedfit Equal Elbow is a 90-degree elbow plumbing connector that incorporates plastic pipes. Manufactured from plastic, which provides hardness to the product and also makes it durable. The connector can be demountable only by dismantling, thus reducing the potential for tampering of the pipe and is designed with lock fittings ensuring tight connection to prevent water leakage.
Features & benefits
- Lead-free product makes it non-toxic and safe to use
- Low thermal conductivity enhances user safety
- 90-degree elbow plumbing connector that incorporates plastic pipes
- Manufactured from plastic
IDPBSF0374
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > JG Speedfit Equal Elbow 10mm White
https://www.jewson.co.uk/p/jg-speedfit-equal-elbow-10mm-dia-white-PBSF0374
JG Speedfit Equal Elbow is a 90-degree elbow plumbing connector that incorporates plastic pipes. Manufactured from plastic, which provides hardness to the product and also makes it durable. The connector can be demountable only by dismantling, thus reducing the potential for tampering of the pipe and is designed with lock fittings ensuring tight connection to prevent water leakage.
Features & benefits
- Lead-free product makes it non-toxic and safe to use
- Low thermal conductivity enhances user safety
- 90-degree elbow plumbing connector that incorporates plastic pipes
- Manufactured from plastic
Specifications
| Product Name | JG Speedfit Equal Elbow 10mm White |
| Brand | JG Speedfit |
| Product Type | Elbows |
| Manufacturer Name | JG Speedfit |
| Manufacturer Part Number | PEM0310W |
| Materials | Plastic |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |