JG Speedfit Female Coupler Tap Connector 15mm White
SKU: PBSF0448
JG Speedfit Female Coupler Tap Connector is a jointing process that connects the plastic and copper pipe. Manufactured from plastic material, it provides strength and hardness to the product with the connector requiring no tools as it offers hand tightened connection which is ideal to fit in taps and toilets which is both lead-free and non-toxic.
Features & benefits
- Durable owing to its make
- Corrosion resistant
- Manufactured from plastic material
IDPBSF0448
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > JG Speedfit Female Coupler Tap Connector 15mm White
https://www.jewson.co.uk/p/jg-speedfit-female-coupler-tap-connector-15mm-dia-white-PBSF0448
JG Speedfit Female Coupler Tap Connector is a jointing process that connects the plastic and copper pipe. Manufactured from plastic material, it provides strength and hardness to the product with the connector requiring no tools as it offers hand tightened connection which is ideal to fit in taps and toilets which is both lead-free and non-toxic.
Features & benefits
- Durable owing to its make
- Corrosion resistant
- Manufactured from plastic material
Specifications
| Product Name | JG Speedfit Female Coupler Tap Connector 15mm White |
| Brand | JG Speedfit |
| Product Type | Connectors |
| Manufacturer Name | JG Speedfit |
| Manufacturer Part Number | PSE3201W |
| Materials | Plastic |
| Range | Tap Connector |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |