JG Speedfit Stem Elbow 15mm White
SKU: PBSF0404
JG Speedfit Stem Elbow 15mm White, Manufactured from a plastic material. It has a grip and seal connection for a secure fit. This connector requires no tools as it offers hand tightened connection.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Push-fit feature allows easy installation
IDPBSF0404
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > JG Speedfit Stem Elbow 15mm White
https://www.jewson.co.uk/p/jg-speedfit-stem-elbow-15mm-white-PBSF0404
JG Speedfit Stem Elbow 15mm White, Manufactured from a plastic material. It has a grip and seal connection for a secure fit. This connector requires no tools as it offers hand tightened connection.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Push-fit feature allows easy installation
Specifications
| Product Name | JG Speedfit Stem Elbow 15mm White |
| Brand | JG Speedfit |
| Product Type | Elbows |
| Manufacturer Name | RWC |
| Manufacturer Part Number | PEM221515W |
| Materials | Plastic |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |