Speedfit Superseal Pipe Insert 10mm
SKU: PBSF0506
To be used when connecting a Speedfit pipe to a Speedfit fitting with the 2 extra ‘O’ Rings provide enhanced sealing.
Features & benefits
- When connecting to a Compression fitting, standard TSM inserts must be used
IDPBSF0506
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Speedfit Superseal Pipe Insert 10mm
https://www.jewson.co.uk/p/jg-speedfit-superseal-pipe-insert-10mm-dia-white-PBSF0506
To be used when connecting a Speedfit pipe to a Speedfit fitting with the 2 extra ‘O’ Rings provide enhanced sealing.
Features & benefits
- When connecting to a Compression fitting, standard TSM inserts must be used
Specifications
| Product Name | Speedfit Superseal Pipe Insert 10mm |
| Brand | JG Speedfit |
| Product Type | Pipe Inserts |
| Manufacturer Name | Reliance Wrldwide Corporation UK Ltd |
| Manufacturer Part Number | STS10 |
| EAN | 665628011861 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 22.4 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |