JG Speedfit Superseal Pipe Insert 15mm
SKU: PBSF0508
John Guest Speedfit Superseal Pipe Insert 15mm Dia is a push fit plastic fitting used for connecting plastic and copper pipe. Provides enhanced sealing with extra two €˜O€™ rings when connecting a Speedfit pipe. Easy to use owing to its low thermal conductivity. Suitable for hot and cold water as well as central heating systems.
Features & benefits
- Lead free and non toxic
- Grip and seal connection prevents leakage
IDPBSF0508
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > JG Speedfit Superseal Pipe Insert 15mm
https://www.jewson.co.uk/p/jg-speedfit-superseal-pipe-insert-15mm-PBSF0508
John Guest Speedfit Superseal Pipe Insert 15mm Dia is a push fit plastic fitting used for connecting plastic and copper pipe. Provides enhanced sealing with extra two €˜O€™ rings when connecting a Speedfit pipe. Easy to use owing to its low thermal conductivity. Suitable for hot and cold water as well as central heating systems.
Features & benefits
- Lead free and non toxic
- Grip and seal connection prevents leakage
Specifications
| Product Name | JG Speedfit Superseal Pipe Insert 15mm |
| Brand | JG Speedfit |
| Product Type | Pipe Inserts |
| Manufacturer Name | RWC |
| Manufacturer Part Number | STS15 |
| EAN | 665628011915 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | STS15 |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 50 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Plastic |
| Product Width | 15 mm |
| Product Weight | 0.002 kg |
| Product Height | 15 mm |
| Product Length | 29 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |