Speedfit BSP Hose 300mm
SKU: PBSF0620
Push-fit Speedfit X Union Nut flexi hose for the connection of plastic and copper pipe to a male thread appliance. This hose is ideal for the connection of taps, simply push the fitting fully on to the pipe and screw the nut on to the thread of the appliance. Should the need arise to demount the connection, push the collet towards the body of the fitting and pull the pipe to release.
Features & benefits
- Easier working environment in confined places
- Removes the need for hot works on site
IDPBSF0620
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Speedfit BSP Hose 300mm
https://www.jewson.co.uk/p/jg-speedfit-x-union-nut-300-x-15mm-silver-PBSF0620
Push-fit Speedfit X Union Nut flexi hose for the connection of plastic and copper pipe to a male thread appliance. This hose is ideal for the connection of taps, simply push the fitting fully on to the pipe and screw the nut on to the thread of the appliance. Should the need arise to demount the connection, push the collet towards the body of the fitting and pull the pipe to release.
Features & benefits
- Easier working environment in confined places
- Removes the need for hot works on site
Specifications
| Product Name | Speedfit BSP Hose 300mm |
| Brand | JG Speedfit |
| Product Type | Hoses |
| Manufacturer Name | Reliance Wrldwide Corporation UK Ltd |
| Manufacturer Part Number | FLX16P |
| EAN | 665628027077 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 300 mm |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |