Johnson Stokoderm Sun Protect Spf 50 Pure 100Ml
SKU: TSC10313
SC Johnson Professional Stokoderm® Sun Protect 50 PURE is a broad spectrum, perfume-free and water resistant SPF50 sunscreen. Ideal for professional use to protect the skin against harmful UVA, UVB and UVC rays. It has a water resistant formula. Tested to retain SPF50 protection after 80 minutes in water.
Features & benefits
- Broad spectrum, perfume-free and water resistant SPF50 sunscreen.
- Ideal for professional use to protect the skin against harmful UVA, UVB and UVC rays.
- Supplied in a handy 100ml tube.
IDTSC10313
Tools & Fixings > Safety & Workwear > PPE > Johnson Stokoderm Sun Protect Spf 50 Pure 100Ml
https://www.jewson.co.uk/p/johnson-stokoderm-sun-protect-spf-50-pure-100ml-TSC10313
SC Johnson Professional Stokoderm® Sun Protect 50 PURE is a broad spectrum, perfume-free and water resistant SPF50 sunscreen. Ideal for professional use to protect the skin against harmful UVA, UVB and UVC rays. It has a water resistant formula. Tested to retain SPF50 protection after 80 minutes in water.
Features & benefits
- Broad spectrum, perfume-free and water resistant SPF50 sunscreen.
- Ideal for professional use to protect the skin against harmful UVA, UVB and UVC rays.
- Supplied in a handy 100ml tube.
Specifications
| Product Name | Johnson Stokoderm Sun Protect Spf 50 Pure 100Ml |
| Brand | SC JOHNSON PROFESSIONAL |
| Product Type | Sun Protectors |
| Manufacturer Name | SC JOHNSON PROFESSIONAL |
| Manufacturer Part Number | SCJSPC100ML |
| EAN | 4016208103135 |
| Materials | Paper card - 96gms Plastic - 360gms |
| Model Number | SCJSPC100ML |
| Country Of Origin | UNITED_KINGDOM |
| Product Weight | 0.116 kg |
| Product Height | 149 mm |
| Product Length | 40 mm |
| Product Depth | 40 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |