Kermos FSC Oak Cottage Door 1981 x 610 x 35mmmm
SKU: DOV5P610
The Oak 5 panel is a popular design and provides a modern twist on a traditional style. It will look perfect in any traditional, or contemporary home. Oak doors can be finished with any matt, satin or gloss water-based stain. They cannot be finished with oil-based stains, Osmo Oils or wax.
Features & benefits
- Oak veneer doors are supplied unfinished ready to paint, varnish or stain
- Real oak veneer
- Engineered construction provides a durable and solid feel
- FSC certified product
- Solid oak lipping means up to 6mm can be trimmed from each side (12mm in total)
IDDOV5P610
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Oak Doors > Kermos FSC Oak Cottage Door 1981 x 610 x 35mmmm
https://www.jewson.co.uk/p/kermos-fsc-oak-cottage-door-610-x-1981mm-DOV5P610
The Oak 5 panel is a popular design and provides a modern twist on a traditional style. It will look perfect in any traditional, or contemporary home. Oak doors can be finished with any matt, satin or gloss water-based stain. They cannot be finished with oil-based stains, Osmo Oils or wax.
Features & benefits
- Oak veneer doors are supplied unfinished ready to paint, varnish or stain
- Real oak veneer
- Engineered construction provides a durable and solid feel
- FSC certified product
- Solid oak lipping means up to 6mm can be trimmed from each side (12mm in total)
Specifications
| Product Name | Kermos FSC Oak Cottage Door 1981 x 610 x 35mmmm |
| Brand | Kermos |
| Product Type | Internal Oak Doors |
| Manufacturer Name | Kermos |
| Manufacturer Part Number | DOV5P610 |
| EAN | 5017293394773 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Contemporary |
| Colour | Oak |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 610 mm |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Door Style | Cottage Oak |
| Door Opening (H x W) | 1981 x 610mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |