Keylite Loft Ladder 500 x 1200mm
SKU: KLLKYL02
The Keylite Loft Ladder, with pre-installed Flick-Fit brackets, is designed to ensure simple, fast one-person installation without compromising on quality. In addition, they are supplied with a pre-fitted handrail and our unique detachable ladder which allows for a one-person installation. Our Loft Ladders have a continuous seal around the trapdoor to reduce heat loss. A white, 36mm thick insulated trapdoor helps to achieve a U-value of 1.1W/m2.K as standard. All Keylite loft ladders are draught proof and have obtained the highest air tightness classification possible, Class 4. Security is addressed with a recessed locking system. Keylite have invested in their products in order to gain the relevant certification and accreditations from national and European bodies. The Keylite Loft Ladder is no different and is fully certified to EN 14975.
Features & benefits
- Flick-Fit installation - Keylite Loft Ladder comes with pre-installed brackets that allow for installation from below.
- Pre-Fitted Handrail - Located to the right hand side of the ladder, the handrail offers added safety when using the ladder.
- Designed for one-person installation
- Keylite Loft Ladders are provided with a recessed locking system installed within the trapdoor for increased aesthetics and improved safety.
- All of the Keylite loft ladders are draught proof and have obtained the highest classification possible on these products, Class 4.
- Every Keylite Loft Ladder comes with protective feet to help prevent scratching.
- To ensure a strong and robust construction we use dovetail joints on all ladder treads.
- This ingenious and unique innovation makes it possible for one person to install the Loft Ladder.
IDKLLKYL02
Tools & Fixings > Access Equipment > Steps Ladders > Keylite Loft Ladder 500 x 1200mm
https://www.jewson.co.uk/p/keylite-loft-ladder-500-x-1200mm-KLLKYL02
The Keylite Loft Ladder, with pre-installed Flick-Fit brackets, is designed to ensure simple, fast one-person installation without compromising on quality. In addition, they are supplied with a pre-fitted handrail and our unique detachable ladder which allows for a one-person installation. Our Loft Ladders have a continuous seal around the trapdoor to reduce heat loss. A white, 36mm thick insulated trapdoor helps to achieve a U-value of 1.1W/m2.K as standard. All Keylite loft ladders are draught proof and have obtained the highest air tightness classification possible, Class 4. Security is addressed with a recessed locking system. Keylite have invested in their products in order to gain the relevant certification and accreditations from national and European bodies. The Keylite Loft Ladder is no different and is fully certified to EN 14975.
Features & benefits
- Flick-Fit installation - Keylite Loft Ladder comes with pre-installed brackets that allow for installation from below.
- Pre-Fitted Handrail - Located to the right hand side of the ladder, the handrail offers added safety when using the ladder.
- Designed for one-person installation
- Keylite Loft Ladders are provided with a recessed locking system installed within the trapdoor for increased aesthetics and improved safety.
- All of the Keylite loft ladders are draught proof and have obtained the highest classification possible on these products, Class 4.
- Every Keylite Loft Ladder comes with protective feet to help prevent scratching.
- To ensure a strong and robust construction we use dovetail joints on all ladder treads.
- This ingenious and unique innovation makes it possible for one person to install the Loft Ladder.
Specifications
| Product Name | Keylite Loft Ladder 500 x 1200mm |
| Brand | Keylite Roof Windows |
| Product Type | Loft Ladder |
| Manufacturer Name | Keylite Roof Windows |
| Manufacturer Part Number | KYL02 |
| Warranty Period | 3 years |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Ladders |
| Model Number | KYL02 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 550 mm |
| Product Height | 2800 mm |
| Product Length | 1200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |