Kingspan Kooltherm K118 Insulated Board 2.4m x 1200 x 45mm
SKU: IK118045
The Kingspan Kooltherm K118 Insulated Board 2400 x 1200 x 45mm (L x W x T) is an advanced insulated plasterboard for mechanically fixed and adhesively bonded insulated dry lining. It allows for extremely thin wall constructions with an insulation component that delivers a thermal conductivity of 0.019 W/mK. Providing insulation, drylining and vapour control in one board, it can be used with solid stonework and brickwork, with or without an existing lining.
Features & benefits
- One of the thinnest commonly used Internal Wall Insulation (IWI) - ideal for retaining internal space within buildings
- Ideal for buildings that can’t be insulated on the outside
- Insulation, drylining and vapour control in one board
- Allows quick response heating
- Lightweight, making it is easy to transport, handle and install
- Thermal conductivity of 0.019 W/mK
- Achieves Euroclass B-s1,d0 when classified to EN 13501-1: 2018. The plasterboard element of Kooltherm K118 achieves Euroclass A2-s1,d0 when classified to EN 13501-1: 2018
IDIK118045
Building Materials > Insulation > Floor Insulation > Kingspan Kooltherm K118 Insulated Board 2.4m x 1200 x 45mm
https://www.jewson.co.uk/p/kingspan-kooltherm-k118-insulated-board-2400-x-1200-x-45mm-pack-of-14-IK118045
The Kingspan Kooltherm K118 Insulated Board 2400 x 1200 x 45mm (L x W x T) is an advanced insulated plasterboard for mechanically fixed and adhesively bonded insulated dry lining. It allows for extremely thin wall constructions with an insulation component that delivers a thermal conductivity of 0.019 W/mK. Providing insulation, drylining and vapour control in one board, it can be used with solid stonework and brickwork, with or without an existing lining.
Features & benefits
- One of the thinnest commonly used Internal Wall Insulation (IWI) - ideal for retaining internal space within buildings
- Ideal for buildings that can’t be insulated on the outside
- Insulation, drylining and vapour control in one board
- Allows quick response heating
- Lightweight, making it is easy to transport, handle and install
- Thermal conductivity of 0.019 W/mK
- Achieves Euroclass B-s1,d0 when classified to EN 13501-1: 2018. The plasterboard element of Kooltherm K118 achieves Euroclass A2-s1,d0 when classified to EN 13501-1: 2018
Specifications
| Product Name | Kingspan Kooltherm K118 Insulated Board 2.4m x 1200 x 45mm |
| Brand | Kingspan |
| Manufacturer Name | Kingspan Group |
| Manufacturer Part Number | IK118045 |
| Compliance Approvals | BS EN ISO 14001 |
| Warranty Period | 40 years |
| Materials | Thermoset phenolic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Insulated Plasterboard |
| Model Number | IK118045 |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 2.88 m2 |
| Product Width | 1200 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 45 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |