KXT Hemlock Door 838 x 1981mm
SKU: LPDO3470
The simple design of this door is perfect if you're wanting to personalise your external doors. The Hemlock has six unglazed panels ready for you to pick and fit your own glazing.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Unglazed panels ready to be personalised with your own glazing
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
IDLPDO3470
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > KXT Hemlock Door 838 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/kxt-hemlock-door-838-x-1981-LPDO3470
The simple design of this door is perfect if you're wanting to personalise your external doors. The Hemlock has six unglazed panels ready for you to pick and fit your own glazing.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Unglazed panels ready to be personalised with your own glazing
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
Specifications
| Product Name | KXT Hemlock Door 838 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | HKXT33 |
| EAN | 5036464016771 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Hemlock |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | Hemlock |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 838 mm |
| Product Weight | 30 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |