Lecico Atlas Low Level Lever Operated Cistern 355 x 360 x 524mm White
SKU: SALEC004
The Lecico Atlas Low Level Lever Operated Cistern 355 x 360 x 524mm (H x W x D) White is a high-quality product, manufactured from vitreous china ceramic. It complies with EN997-CL1-6A+CL2 ensuring quality of the product. It has a flushing volume of 6/4 litres. The 355mm high toilet is designed for younger users. The product pairs perfectly with heavy duty ring seat, for high traffic environments. All Lecico flushing mechanisms are WRAS approved. Lexico is one of the world’s largest designers and manufacturers of bathroom suites and fittings
Features & benefits
- ISO 9001 certified
- Manufactured from vitreous china ceramic which creates a stain resistant surface
- Flexible which is suitable for connecting low level cistern and ring seat
IDSALEC004
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilets & Cisterns > Lecico Atlas Low Level Lever Operated Cistern 355 x 360 x 524mm White
https://www.jewson.co.uk/p/lecico-atlas-low-level-lever-operated-cistern-355-x-360-x-524mm-white-SALEC004
The Lecico Atlas Low Level Lever Operated Cistern 355 x 360 x 524mm (H x W x D) White is a high-quality product, manufactured from vitreous china ceramic. It complies with EN997-CL1-6A+CL2 ensuring quality of the product. It has a flushing volume of 6/4 litres. The 355mm high toilet is designed for younger users. The product pairs perfectly with heavy duty ring seat, for high traffic environments. All Lecico flushing mechanisms are WRAS approved. Lexico is one of the world’s largest designers and manufacturers of bathroom suites and fittings
Features & benefits
- ISO 9001 certified
- Manufactured from vitreous china ceramic which creates a stain resistant surface
- Flexible which is suitable for connecting low level cistern and ring seat
Specifications
| Product Name | Lecico Atlas Low Level Lever Operated Cistern 355 x 360 x 524mm White |
| Brand | Lecico |
| Product Type | Toilets |
| Manufacturer Name | Lecico |
| Manufacturer Part Number | ASWHLLCI |
| EAN | 6221006012994 |
| Materials | Vitreous China |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 360 mm |
| Product Height | 355 mm |
| Product Depth | 524 mm |
| Flushing Volume | 6 litre |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |