These Ultra-Lightweight Blocks 3.6N 440 x 215 x 100mm are designed for thermal efficiency and easy handling. Suitable for use above and below DPC internally, and above DPC externally. However, these blocks are not tested for transverse loading and therefore not suitable for beam and block flooring. They also cannot be used in party walls.
Ultra-Lightweight Blocks 3.6N 440 x 215 x 100mm
- Ultra-lightweight, one hand lift
- High thermal efficiency
- Provides excellent key for plaster and render
These Ultra-Lightweight Blocks 3.6N 440 x 215 x 100mm are designed for thermal efficiency and easy handling. Suitable for use above and below DPC internally, and above DPC externally. However, these blocks are not tested for transverse loading and therefore not suitable for beam and block flooring. They also cannot be used in party walls.
- Ultra-lightweight, one hand lift
- High thermal efficiency
- Provides excellent key for plaster and render
| Product Name | Ultra-Lightweight Blocks 3.6N 440 x 215 x 100mm |
| Product Type | Lightweight Blocks |
| Range | Ultra-Lightweights |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 100 mm |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Compression Strength | 3.6 N/m2 |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |