Lindab Magestic Galvanised Large Water Hopper VATKL 87mm
SKU: LPRWL568
Steel rainwater system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design.
Features & benefits
- Steel rainwater system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design
- Large water hopper used to collect water from a high flow spout or multiple gutter runs
- Square top with inverted pyramid style
IDLPRWL568
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Lindab Magestic Galvanised Large Water Hopper VATKL 87mm
https://www.jewson.co.uk/p/lindab-magestic-galvanised-large-water-hopper-vatkl-87mm-LPRWL568
Steel rainwater system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design.
Features & benefits
- Steel rainwater system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design
- Large water hopper used to collect water from a high flow spout or multiple gutter runs
- Square top with inverted pyramid style
Specifications
| Product Name | Lindab Magestic Galvanised Large Water Hopper VATKL 87mm |
| Brand | Lindab Rainline |
| Product Type | Large Water Hopper |
| Manufacturer Name | Lindab |
| Manufacturer Part Number | VATKL87MG |
| EAN | 7319660745965 |
| Compliance Approvals | BS EN 12056-3: 2000 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Galvanised Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | VATKL |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Magestic Galvanised |
| Application | Rainwater Guttering and Drainage |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | Sweden |
| Applicable Standards | BS EN 612:2005 |
| Finish | Galvanised |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 250 mm |
| Product Weight | 0.83 kg |
| Product Height | 300 mm |
| Product Length | 250 mm |
| Diameter | 87 mm |
| Thickness | 0.6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |