Lindab Rainline Rise & Fall Bracket RFKF 125mm Black
SKU: LPRWL043
Steel guttering system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design.
Features & benefits
- Steel guttering system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design
- 300mm drive in spike and 5mm solid steel bracket provide secure hold
- 250mm threaded bar allows for easy adjustment of gutter level
IDLPRWL043
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Lindab Rainline Rise & Fall Bracket RFKF 125mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/lindab-rainline-rise-and-fall-bracket-rfkf-125mm-black-LPRWL043
Steel guttering system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design.
Features & benefits
- Steel guttering system with stylish simplicty characteristic of modern Swedish design
- 300mm drive in spike and 5mm solid steel bracket provide secure hold
- 250mm threaded bar allows for easy adjustment of gutter level
Specifications
| Product Name | Lindab Rainline Rise & Fall Bracket RFKF 125mm Black |
| Brand | Lindab Rainline |
| Product Type | Rise & Fall Bracket |
| Manufacturer Name | Lindab |
| Manufacturer Part Number | RFKF125BK |
| EAN | 7319668898397 |
| Compliance Approvals | BS EN 12056-3: 2000 |
| Warranty Period | 15 years |
| Materials | Painted Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | RFKF |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Rainwater Guttering and Drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Sweden |
| Applicable Standards | BS EN 612:2005 |
| Finish | Gloss |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 25 mm |
| Product Weight | 0.61 kg |
| Product Height | 330 mm |
| Product Length | 400 mm |
| Diameter | 125 mm |
| Thickness | 0.6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |