London Unfinished Oak Door 1981 x 762 x 44mm
SKU: LPDO2581
A traditional door design featuring four vertical panels, perfect for adding the finishing touch to any of your rooms.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Shaker Style Moulding. Featuring a flat centre panel and square edges.
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO2581
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Oak Doors > London Unfinished Oak Door 1981 x 762 x 44mm
https://www.jewson.co.uk/p/london-unfinished-oak-door-762-x-1981-LPDO2581
A traditional door design featuring four vertical panels, perfect for adding the finishing touch to any of your rooms.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Shaker Style Moulding. Featuring a flat centre panel and square edges.
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | London Unfinished Oak Door 1981 x 762 x 44mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Internal Oak Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | OLONFC30 |
| EAN | 5036464029320 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional |
| Colour | Oak |
| BS EN Fire rating/performance classifications | FD30 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 25 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Door Style | 4 Panel |
| Door Opening (H x W) | 1981 x 762mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will show on next screen |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |