Long Link Chain Zinc 3 x 26 x 8mm x 2.5m
SKU: CPL60339
Long Link Chain Zinc 3 x 26 x 8mm
Features & benefits
- Strong Welded Chain
- Easy to use
- Zinc Plated
IDCPL60339
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Long Link Chain Zinc 3 x 26 x 8mm x 2.5m
https://www.jewson.co.uk/p/long-link-chain-zinc-3-x-26-x-8mm-x-2-5m-CPL60339
Long Link Chain Zinc 3 x 26 x 8mm
Features & benefits
- Strong Welded Chain
- Easy to use
- Zinc Plated
Specifications
| Product Name | Long Link Chain Zinc 3 x 26 x 8mm x 2.5m |
| Brand | Chain Products Limited |
| Product Type | Chains |
| Manufacturer Name | Chain Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | CC30BZP |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Chains |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 290 mm |
| Product Weight | 0.39 kg |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 2500 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |