Lorry Rope Polypropylene 10mm x 27m
SKU: CPL61131
Lorry Rope Polypropylene 10mm x 27m
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Waterproof and floats
- Strong and Sturdy
- Spliced Eye on 1 end
IDCPL61131
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Lorry Rope Polypropylene 10mm x 27m
https://www.jewson.co.uk/p/lorry-rope-polypropylene-10mm-x-27m-CPL61131
Lorry Rope Polypropylene 10mm x 27m
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Waterproof and floats
- Strong and Sturdy
- Spliced Eye on 1 end
Specifications
| Product Name | Lorry Rope Polypropylene 10mm x 27m |
| Brand | Chain Products Limited (GEB) |
| Product Type | Ropes |
| Manufacturer Name | Chain Products |
| Manufacturer Part Number | PP10BE27H |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 10 mm |
| Product Weight | 1.07 kg |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 27000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |