LPD Doors 4" Hinge Matt Black (Pack of 3)
SKU: LPDO4128
These matt black hinges come in a pack of 3 and are the perfect addition to finish off your internal door. The hinges will look great when paired with a matt black handle to create a modern look.
Features & benefits
- Pack contains 3 hinges
- Sleek, matt black finish to match matt black handles
IDLPDO4128
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > LPD Doors 4" Hinge Matt Black (Pack of 3)
https://www.jewson.co.uk/p/lpd-doors-4-inch-hinge-matt-black-pack-of-3-3-x-4mm-LPDO4128
These matt black hinges come in a pack of 3 and are the perfect addition to finish off your internal door. The hinges will look great when paired with a matt black handle to create a modern look.
Features & benefits
- Pack contains 3 hinges
- Sleek, matt black finish to match matt black handles
Specifications
| Product Name | LPD Doors 4" Hinge Matt Black (Pack of 3) |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | HINGEMB4INCH |
| EAN | 5036464070797 |
| Warranty Period | 5 years |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Butt Hinges |
| Pack Quantity | 3 |
| Finish | Matt Black |
| Product Width | 101 mm |
| Product Weight | 2 kg |
| Product Length | 76 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Door Style | Internal Door Hardware |
| Glazing | No |
| Construction | Engineered |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |