LPD Doors External Pattern 10 Unglazed External Hemlock Door 1981 x 838 x 44mm
SKU: LPDO2531
The External Pattern 10 door is a simple yet practical design. In an unfinished Hemlock material, this door will need fully finishing before installing. The unglazed panel allows you to personalise this external door with the glazing most suited to you home.
Features & benefits
- Featuring a solid core
- 10mm Lipping
- 5mm trimming allowance on long edge of the door
- 5mm trimming allowance on short edge of the door
- This door is unfinished so must be fully finished before installing.
- Only suitable for Hi-Build paint finish
IDLPDO2531
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > LPD Doors External Pattern 10 Unglazed External Hemlock Door 1981 x 838 x 44mm
https://www.jewson.co.uk/p/lpd-doors-external-pattern-10-unglazed-external-hemlock-door-838-x-1981mm-LPDO2531
The External Pattern 10 door is a simple yet practical design. In an unfinished Hemlock material, this door will need fully finishing before installing. The unglazed panel allows you to personalise this external door with the glazing most suited to you home.
Features & benefits
- Featuring a solid core
- 10mm Lipping
- 5mm trimming allowance on long edge of the door
- 5mm trimming allowance on short edge of the door
- This door is unfinished so must be fully finished before installing.
- Only suitable for Hi-Build paint finish
Specifications
| Product Name | LPD Doors External Pattern 10 Unglazed External Hemlock Door 1981 x 838 x 44mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | External Non Glazed Door |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| EAN | 5036464016856 |
| Materials | Hemlock |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional Unglazed |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Unfinished |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Hemlock |
| Product Width | 838 mm |
| Product Weight | 22 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Door Opening (H x W) | 1981 x 838mm |
| Construction | Engineered |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |