LPD Internal NuVu Roomfold 3+1 Unfinished Oak System 2078 x 2816 x 74mm
SKU: LPDO1646
A truly space saving alternative to traditional room dividers which adds style as well as dividing the seperate spaces. Please note, doors sold seperately. This system has one single door and 3 folding doors.
Features & benefits
- Featuring a solid core
- Doors sold seperately
- This system has one single door and 3 folding doors.
- This door is unfinished so must be fully finished before installing.
- Can be decorated with a paint, stain, varnish or lacquer of your choice
- Not suitable for waxes, polishes, dyes or oils
- FSC Certified
IDLPDO1646
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Oak Doors > LPD Internal NuVu Roomfold 3+1 Unfinished Oak System 2078 x 2816 x 74mm
https://www.jewson.co.uk/p/lpd-doors-internal-nuvu-roomfold-3+1-unfinished-oak-system-2816-x-2078mm-LPDO1646
A truly space saving alternative to traditional room dividers which adds style as well as dividing the seperate spaces. Please note, doors sold seperately. This system has one single door and 3 folding doors.
Features & benefits
- Featuring a solid core
- Doors sold seperately
- This system has one single door and 3 folding doors.
- This door is unfinished so must be fully finished before installing.
- Can be decorated with a paint, stain, varnish or lacquer of your choice
- Not suitable for waxes, polishes, dyes or oils
- FSC Certified
Specifications
| Product Name | LPD Internal NuVu Roomfold 3+1 Unfinished Oak System 2078 x 2816 x 74mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Frames & Joinery |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | NVFS28163/1 |
| EAN | 5036464030326 |
| Materials | American White Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Room Dividers |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 2816 mm |
| Product Weight | 0 kg |
| Product Height | 2078 mm |
| Thickness | 74 mm |
| Door Style | Folding |
| Door Opening (H x W) | 2078 x 2816 mm |
| Construction | Engineered |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |