LPD Doors Internal Vertical 1L Glazed Primed White Door 1981 x 838 x 35mm
SKU: LPDO3919
This internal door features clear glazing with frosted lines in a white primed finish. Ready for a final top coat, this door will look great in both contemporary and traditional homes.
Features & benefits
- Featuring a hollow core
- Primed ready for a final top coat
- Featuring 1L with clear glazing and frosted lines
- 20mm lipping
- 6mm trimming allowance on long edge
- 6mm trimming allowance on short edge
- FSC Certified
IDLPDO3919
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Primed Doors > LPD Doors Internal Vertical 1L Glazed Primed White Door 1981 x 838 x 35mm
https://www.jewson.co.uk/p/lpd-doors-internal-vertical-1l-glazed-primed-white-door-838-x-1981mm-LPDO3919
This internal door features clear glazing with frosted lines in a white primed finish. Ready for a final top coat, this door will look great in both contemporary and traditional homes.
Features & benefits
- Featuring a hollow core
- Primed ready for a final top coat
- Featuring 1L with clear glazing and frosted lines
- 20mm lipping
- 6mm trimming allowance on long edge
- 6mm trimming allowance on short edge
- FSC Certified
Specifications
| Product Name | LPD Doors Internal Vertical 1L Glazed Primed White Door 1981 x 838 x 35mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Glazed Internal Primed Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | TEXV1L33 |
| EAN | 5036464058450 |
| Materials | White primed manufactured wood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Contemporary |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Primed |
| Product Width | 838 mm |
| Product Weight | 21 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Door Opening (H x W) | 1981 x 838 mm |
| Number of Windows | 1 Light |
| Glazing | Yes |
| Glazing Material | Clear with frosted lines |
| Construction | Engineered |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |