Luxigraze Tape 200mm x 20m
SKU: LSNPP483
Designed to be used in conjunction with Luxigraze Adhesive to join artificial grass.
Features & benefits
- Also available in 100m rolls or cut to length to the nearest metre
- Designed to be used in conjunction with Luxigraze Adhesive
IDLSNPP483
Landscaping > Lawns & Planting > Artificial Grass > Luxigraze Tape 200mm x 20m
https://www.jewson.co.uk/p/luxigraze-artificial-grass-jointing-tape-20m-x-200mm-LSNPP483
Designed to be used in conjunction with Luxigraze Adhesive to join artificial grass.
Features & benefits
- Also available in 100m rolls or cut to length to the nearest metre
- Designed to be used in conjunction with Luxigraze Adhesive
Specifications
| Product Name | Luxigraze Tape 200mm x 20m |
| Brand | Luxigraze |
| Product Type | Artificial Grass Tape |
| Manufacturer Name | Talasey Ltd |
| Manufacturer Part Number | LUXTAPE |
| EAN | 5060393107354 |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Weight | 500 g |
| Product Length | 200 mm |
| Product Depth | 200 mm |
| Thickness | 2 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |