Luxigraze Premium 30mm Artificial Grass 4.0m Wide Cut->Size
SKU: LSNPP476
Luxigraze Premium 30mm is a realistic replacement for natural grass. It is manufactured from soft and hardwearing fibres that eliminate the need for watering, making it ideal for use on landscapes, lawns or schools and in damp and cold areas.
Features & benefits
- High quality latex backing, pre-punched for easy draining
- Looks realistic
- No need for mowing
IDLSNPP476
Landscaping > Lawns & Planting > Artificial Grass > Luxigraze Premium 30mm Artificial Grass 4.0m Wide Cut->Size
https://www.jewson.co.uk/p/luxigraze-premium-artificial-grass-30mm-cut-to-size-LSNPP476
Luxigraze Premium 30mm is a realistic replacement for natural grass. It is manufactured from soft and hardwearing fibres that eliminate the need for watering, making it ideal for use on landscapes, lawns or schools and in damp and cold areas.
Features & benefits
- High quality latex backing, pre-punched for easy draining
- Looks realistic
- No need for mowing
Specifications
| Product Name | Luxigraze Premium 30mm Artificial Grass 4.0m Wide Cut->Size |
| Brand | Luxigraze |
| Product Type | Artificial Grass |
| Manufacturer Name | Talasey Group |
| Range | Artificial Grass |
| Colour | Green |
| Application | External |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 4 m |
| Thickness | 30 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |