M6 Roofing Bolt & Nut M6 60mm L Bright Zinc Plated
SKU: FXBN0165
Roofing Bolt and Nut Bright Zinc Plated, made from steel has thread size of M6 with bolt of length 60mm. The range of mushroom head roofing bolts are mainly used for roofing and fencing applications. All bolts come supplied with square nuts for easier and time saving installation. Flat seating surface under the head makes the bolt ideal for fixing thin section of materials.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Cross slotted head prevents slipping
IDFXBN0165
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > M6 Roofing Bolt & Nut M6 60mm L Bright Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/m6-roofing-bolt-and-nut-m6-60mm-l-bright-zinc-plated-FXBN0165
Roofing Bolt and Nut Bright Zinc Plated, made from steel has thread size of M6 with bolt of length 60mm. The range of mushroom head roofing bolts are mainly used for roofing and fencing applications. All bolts come supplied with square nuts for easier and time saving installation. Flat seating surface under the head makes the bolt ideal for fixing thin section of materials.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Cross slotted head prevents slipping
Specifications
| Product Name | M6 Roofing Bolt & Nut M6 60mm L Bright Zinc Plated |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | ^RBN06 060 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Range | Roofing Bolts & Nuts |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Length | 60 mm |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |