Macdee ELAN Low Level Side Entry Cistern 327 x 505 x 150mm White
SKU: BACFM373
Macdee ELAN Low Level Side Entry Cistern 327 x 505 x 150mm (H x W x D) White is used with a cistern body for strength. Comes with a flush pipe bung, low level siphon fittings pack and 14 x 9" flush pipe. The flush volumes can be varied between 6 to 9 litres making it suitable for both new and replacement projects.
Features & benefits
- Stainless steel screws ensuring security
- Internal overflow for increased versatility
IDBACFM373
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilet Fixtures > Macdee ELAN Low Level Side Entry Cistern 327 x 505 x 150mm White
https://www.jewson.co.uk/p/macdee-elan-low-level-side-entry-cistern-327-x-505-x-150mm-white-BACFM373
Macdee ELAN Low Level Side Entry Cistern 327 x 505 x 150mm (H x W x D) White is used with a cistern body for strength. Comes with a flush pipe bung, low level siphon fittings pack and 14 x 9" flush pipe. The flush volumes can be varied between 6 to 9 litres making it suitable for both new and replacement projects.
Features & benefits
- Stainless steel screws ensuring security
- Internal overflow for increased versatility
Specifications
| Product Name | Macdee ELAN Low Level Side Entry Cistern 327 x 505 x 150mm White |
| Brand | Macdee |
| Manufacturer Name | Wirquin Group |
| Manufacturer Part Number | CFE41WH |
| Materials | Polystyrene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 505 mm |
| Product Height | 327 mm |
| Product Depth | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |