Makita B22 Jigsaw Blades 50mm L Black
SKU: TPA85737
The Makita B22 Jigsaw Blades 50mm L Black is suitable for clean, fast cutting harder materials like metals, aluminium and non-ferrous metals. The jigsaw blades with a TPI of 24 is suitable for cutting harder materials like metal. The fitting type of the jigsaw blade is Bayonet. The jigsaw blades can be used to make both straight and curved cuts in a wide variety of materials, including wood, particleboard, plywood, plastic, metal. Makita is the foremost manufacturer of power tools in the world with 100 years of experience. The products of Makita are lauded the world over for both performance and quality.
Features & benefits
- Manufactured from high-speed steel assuring durability
- Oblique sharpened teeth for fast and rough cutting
- Clean cut in wood or plastics due to fine teeth setting
IDTPA85737
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Saw & Plane Blades > Makita B22 Jigsaw Blades 50mm L Black
https://www.jewson.co.uk/p/makita-b22-jigsaw-blades-50mm-l-black-TPA85737
The Makita B22 Jigsaw Blades 50mm L Black is suitable for clean, fast cutting harder materials like metals, aluminium and non-ferrous metals. The jigsaw blades with a TPI of 24 is suitable for cutting harder materials like metal. The fitting type of the jigsaw blade is Bayonet. The jigsaw blades can be used to make both straight and curved cuts in a wide variety of materials, including wood, particleboard, plywood, plastic, metal. Makita is the foremost manufacturer of power tools in the world with 100 years of experience. The products of Makita are lauded the world over for both performance and quality.
Features & benefits
- Manufactured from high-speed steel assuring durability
- Oblique sharpened teeth for fast and rough cutting
- Clean cut in wood or plastics due to fine teeth setting
Specifications
| Product Name | Makita B22 Jigsaw Blades 50mm L Black |
| Brand | Makita |
| Product Type | Jigsaw Blades |
| Manufacturer Part Number | A-85737 |
| EAN | 88381149570 |
| Materials | High Speed Steel |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 50 mm |
| Blade Size | 50 mm |
| Number Of Teeth | 24 TPI |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |