Makita HR166DSMJ CXT Brushless Rotary Hammer Kit 10.8V 2 x 4.0Ah
SKU: TDHR166D
The Makita HR166DSMJ CXT Brushless Rotary Hammer Kit 10.8V 2x4.0Ah is a powerful and lightweight unit. The ultra efficient brushless motor delivers enough power to drill up to 16mm in concrete. The vibration absorbing housing makes for comfortable operation. The kit is supplied with 2 X 12 CXT batteries with a charging time of just 30 minutes.
Features & benefits
- 2 Mode operation: Rotary only or Rotary Hammer.
- Electric brake and variable speed control by trigger.
- Constant speed control: ensures optimal drilling performance.
- LED Job light.
- Supplied in a Makpac stacking tool case.
IDTDHR166D
Tools & Fixings > Power Tools > Power Drills > Makita HR166DSMJ CXT Brushless Rotary Hammer Kit 10.8V 2 x 4.0Ah
https://www.jewson.co.uk/p/makita-hr166dsmj-12v-cxt-brushless-sds+-rotary-hammer-drill-TDHR166D
The Makita HR166DSMJ CXT Brushless Rotary Hammer Kit 10.8V 2x4.0Ah is a powerful and lightweight unit. The ultra efficient brushless motor delivers enough power to drill up to 16mm in concrete. The vibration absorbing housing makes for comfortable operation. The kit is supplied with 2 X 12 CXT batteries with a charging time of just 30 minutes.
Features & benefits
- 2 Mode operation: Rotary only or Rotary Hammer.
- Electric brake and variable speed control by trigger.
- Constant speed control: ensures optimal drilling performance.
- LED Job light.
- Supplied in a Makpac stacking tool case.
Specifications
| Product Name | Makita HR166DSMJ CXT Brushless Rotary Hammer Kit 10.8V 2 x 4.0Ah |
| Brand | Makita |
| Product Type | SDS Drills |
| Manufacturer Name | Makita UK Limited |
| Manufacturer Part Number | HR166DSMJ |
| Warranty Period | 12 months |
| Range | Brushless |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 12 V |
| Product Weight | 2 kg |
| Product Height | 395 mm |
| Product Length | 165 mm |
| Product Depth | 295 mm |
| Drill Capacity Wood | 13 mm |
| Drill Capacity Steel | 10 mm |
| Drill Capacity Concrete | 16 mm |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Number Of Batteries | 2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |