Manhattan 3" Hinge Matt Black
SKU: LPDO3509
Enhance your choice of Manhattan doors with our Manhattan ironmongery range, creating elegance with an urban vibe. The matt black colour ensures a sleek finish. We do recommend 3 hinges per door leaf so these will be the best option for your internal door.
Features & benefits
- Fully finished for ease of installation
- Attractive modern design
- Metal Construction
- Perfect finishing touch to accessorise your LPD door
IDLPDO3509
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Manhattan 3" Hinge Matt Black
https://www.jewson.co.uk/p/manhattan-range-matt-black-door-160-x-230-LPDO3509
Enhance your choice of Manhattan doors with our Manhattan ironmongery range, creating elegance with an urban vibe. The matt black colour ensures a sleek finish. We do recommend 3 hinges per door leaf so these will be the best option for your internal door.
Features & benefits
- Fully finished for ease of installation
- Attractive modern design
- Metal Construction
- Perfect finishing touch to accessorise your LPD door
Specifications
| Product Name | Manhattan 3" Hinge Matt Black |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | HARDMANHIN |
| EAN | 5036464065670 |
| Warranty Period | 5 years |
| Materials | Metal |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Butt Hinges |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Matt Black |
| Product Width | 160 mm |
| Product Weight | 2 kg |
| Product Height | 3 in |
| Thickness | 60 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |