Marshalls Drivesett Tegula Sett Block Paving
160 x 160 x 50mm
Pennant Grey
SKU: LSMDT164
Contemporary sizing blended with a subtly distressed finish means it is not just about the substance, it delivers on style too. With a choice of three block sizes and five popular colour blends, this traditional paving option is perfect for creating your dream driveway, no matter how ambitious your design. Drivesett Tegula block paving is the definitive choice. It’s one our most popular products, and it’s clear to see why.
Features & benefits
- Robust concrete block paving renowned for its lasting performance
- Subtly distressed finish
- Combine with other sizes in the range to create your perfect driveway
- Rich traditional colours
- Matching kerbs and walling available to complete your project
- Made in Britain
IDLSMDT164
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Block Paving > Tegula Block Paving > Marshalls Drivesett Tegula Sett Block Paving<BR>160 x 160 x 50mm<BR>Pennant Grey
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-drivesett-tegula-pennant-grey-block-paving-160-x-160-x-50mm-LSMDT164
Contemporary sizing blended with a subtly distressed finish means it is not just about the substance, it delivers on style too. With a choice of three block sizes and five popular colour blends, this traditional paving option is perfect for creating your dream driveway, no matter how ambitious your design. Drivesett Tegula block paving is the definitive choice. It’s one our most popular products, and it’s clear to see why.
Features & benefits
- Robust concrete block paving renowned for its lasting performance
- Subtly distressed finish
- Combine with other sizes in the range to create your perfect driveway
- Rich traditional colours
- Matching kerbs and walling available to complete your project
- Made in Britain
Specifications
| Product Name | Marshalls Drivesett Tegula Sett Block Paving<BR>160 x 160 x 50mm<BR>Pennant Grey |
| Brand | Marshalls |
| Product Type | Concrete Block Paving |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | PV130843K |
| EAN | 5016915056945 |
| Product Width | 160 mm |
| Product Length | 160 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Compliance Approvals | Manufactured to BS EN 1338:2006 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Drivesett Tegula |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Pennant Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Britain |
| Finish | Rustic surface |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |