Marshalls Half Battered External Angled Kerb 305 x 255 x 125mm
SKU: FKERB439
The Marshalls Half Battered External Angled Kerb Channel 305 x 255 x 125mm (L x H x W) Grey is a high durability precision unit used for a wide variety of landscaping purposes. These concrete slabs are manufactured using hydraulic pressing in the process. This channel can be integrated seamlessly with a range of other products.
Features & benefits
- Conforms to BS EN 1340-2003
- Hydraulic pressing ensures long-term performance
- Concrete material offers high compressive strength
IDFKERB439
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Marshalls Half Battered External Angled Kerb 305 x 255 x 125mm
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-half-battered-external-angled-kerb-channel-305-x-255-x-125mm-FKERB439
The Marshalls Half Battered External Angled Kerb Channel 305 x 255 x 125mm (L x H x W) Grey is a high durability precision unit used for a wide variety of landscaping purposes. These concrete slabs are manufactured using hydraulic pressing in the process. This channel can be integrated seamlessly with a range of other products.
Features & benefits
- Conforms to BS EN 1340-2003
- Hydraulic pressing ensures long-term performance
- Concrete material offers high compressive strength
Specifications
| Product Name | Marshalls Half Battered External Angled Kerb 305 x 255 x 125mm |
| Brand | Marshalls |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | RK5100000 |
| EAN | 5016915312324 |
| Materials | Concrete |
| Range | Half Battered Kerbs |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 125 mm |
| Product Weight | 34.5 kg |
| Product Height | 255 mm |
| Product Length | 305 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |