Marshalls Bullnosed Straight Kerb 915 x 125 x 150mm Grey
SKU: FKERB309
The Marshalls Bullnosed Kerb Straight is used in both industrial and commercial applications. Precision-manufactured kerb is highly durable, long lasting and provides a cost effective kerb line to paths and roads.
Features & benefits
- Highly durable
- Easily integrates with other products
- Conforms to BS EN 1340:2003 dimensions
IDFKERB309
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Marshalls Bullnosed Straight Kerb 915 x 125 x 150mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-kerb-bullnosed-straight-914-x-125mm-grey-FKERB309
The Marshalls Bullnosed Kerb Straight is used in both industrial and commercial applications. Precision-manufactured kerb is highly durable, long lasting and provides a cost effective kerb line to paths and roads.
Features & benefits
- Highly durable
- Easily integrates with other products
- Conforms to BS EN 1340:2003 dimensions
Specifications
| Product Name | Marshalls Bullnosed Straight Kerb 915 x 125 x 150mm Grey |
| Brand | Marshalls |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | RK0550000 |
| EAN | 5016915311631 |
| Product Width | 255 mm |
| Product Weight | 42.5 kg |
| Product Length | 915 mm |
| Thickness | 125 mm |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Bullnosed Kerbs |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |