Marshalls Square Channel Kerb 914 x 125 x 150mm Grey
SKU: FKERB503
The Marshalls Square Channel Kerb 914 x 125 x 150mm (L x H x W) is a highly durable precision unit used for a wide variety of landscaping purposes. These units use hydraulic pressing in the manufacturing process of the standard natural kerb, channel and edging. This channel can be integrated seamlessly into landscape designs alongside with a range of other products. Made at sites that use electricity from 100% renewable sources
Features & benefits
- Conforms to BS EN 1340: 2003
- Hydraulic pressing technology ensures long-term performance
- Offers high compressive strength
- Made at sites that use electricity from 100% renewable sources
IDFKERB503
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Marshalls Square Channel Kerb 914 x 125 x 150mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-square-kerb-channel-914-x-125-x-150mm-l-x-h-x-w-grey-FKERB503
The Marshalls Square Channel Kerb 914 x 125 x 150mm (L x H x W) is a highly durable precision unit used for a wide variety of landscaping purposes. These units use hydraulic pressing in the manufacturing process of the standard natural kerb, channel and edging. This channel can be integrated seamlessly into landscape designs alongside with a range of other products. Made at sites that use electricity from 100% renewable sources
Features & benefits
- Conforms to BS EN 1340: 2003
- Hydraulic pressing technology ensures long-term performance
- Offers high compressive strength
- Made at sites that use electricity from 100% renewable sources
Specifications
| Product Name | Marshalls Square Channel Kerb 914 x 125 x 150mm Grey |
| Brand | Marshalls |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | RK3200000 |
| EAN | 5016915311891 |
| Compliance Approvals | BS EN 1340: 2003 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Channel Kerbs |
| Colour | Grey |
| Application | Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 150 mm |
| Product Weight | 43 kg |
| Product Length | 914 mm |
| Product Depth | 125 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |