Marshalltown Durasoft Taping Knife 10 x 3" Blue
SKU: ETIK5862
MARSHALLTOWN Durasoft Taping Knife 10 x 3" (L x W) Blue is manufactured from tempered steel blade with aluminium backing plate. The knife is lightweight, sturdy and flexible. It is fitted with a comfortable durasoft handle and is primarily used for smoothing jointing tape in drywall applications. This product is easy to handle and reduces fatigue.
Features & benefits
- Blade is tapered which is used to run faster and easier in the corners
- Durasoft handle design provides comfort while holding
- Corrosion resistant
IDETIK5862
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Marshalltown Durasoft Taping Knife 10 x 3" Blue
https://www.jewson.co.uk/p/marshalltown-durasoft-taping-knife-10-x-3-blue-ETIK5862
MARSHALLTOWN Durasoft Taping Knife 10 x 3" (L x W) Blue is manufactured from tempered steel blade with aluminium backing plate. The knife is lightweight, sturdy and flexible. It is fitted with a comfortable durasoft handle and is primarily used for smoothing jointing tape in drywall applications. This product is easy to handle and reduces fatigue.
Features & benefits
- Blade is tapered which is used to run faster and easier in the corners
- Durasoft handle design provides comfort while holding
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Marshalltown Durasoft Taping Knife 10 x 3" Blue |
| Brand | MARSHALLTOWN |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | Marshalltown |
| Manufacturer Part Number | M/T3510D |
| EAN | 35965043380 |
| Materials |
Aluminium
Steel |
| Range | Tapping Knifes |
| Colour | Blue |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 3 in |
| Product Length | 10 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |