Marshalltown DuraSoft Handle Brick Trowel Red 1911D
SKU: ETIK5834
Marshalltown Philadelphia Pattern Brick Trowels are designed for durability and offer professional-grade quality to help you complete all functional or decorative brick, block, and stonework. Like the other Marshalltown Masonry Trowels, each Brick Trowel is forged from a single piece of high carbon steel and polished to perfection for a clean finish to any job.
Features & benefits
- Solid forged from steel
- Ground and polished blade
- DuraSoft® handle
- Heat-treated for strength and durability
- Ideal for laying block
IDETIK5834
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Marshalltown DuraSoft Handle Brick Trowel Red 1911D
https://www.jewson.co.uk/p/marshalltown-philadelphia-pattern-brick-trowel-ETIK5834
Marshalltown Philadelphia Pattern Brick Trowels are designed for durability and offer professional-grade quality to help you complete all functional or decorative brick, block, and stonework. Like the other Marshalltown Masonry Trowels, each Brick Trowel is forged from a single piece of high carbon steel and polished to perfection for a clean finish to any job.
Features & benefits
- Solid forged from steel
- Ground and polished blade
- DuraSoft® handle
- Heat-treated for strength and durability
- Ideal for laying block
Specifications
| Product Name | Marshalltown DuraSoft Handle Brick Trowel Red 1911D |
| Brand | Marshalltown |
| Product Type | Trowels, Floats & Gauging Tools |
| Manufacturer Name | Marshalltown |
| Manufacturer Part Number | M/T1911D |
| EAN | 35965001090 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Bricklaying Trowels |
| Application | Trowels & Floats |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | USA |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 400 mm |
| Product Weight | 0.472 kg |
| Product Height | 136 mm |
| Product Length | 420 mm |
| Product Depth | 106 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |