Masterplug 3 Pin 13A UK Plug
SKU: ELPT13W1
This Masterplug white moulded plug top is completely rewireable, making it ideal for indoor power applications and can be used with cables and trailing sockets in your home and office. The compact and durable plug head has a 13 amp fuse and is safe to use as it is manufactured to BS1363-A.
Features & benefits
- Solid Brass Sleeved Pins - prevents contact when the plug pins are live
- Rewireable - for a custom solution
- Trusted Quality - Manufactured and certified to BS1363
- 13A Rated - suitable up to 3120W
- Ideal for Indoor Applications
IDELPT13W1
Electrics & Plumbing > Electrical > Switches & Sockets > Masterplug 3 Pin 13A UK Plug
https://www.jewson.co.uk/p/masterplug-13a-plug-fitted-with-fuse-white-ELPT13W1
This Masterplug white moulded plug top is completely rewireable, making it ideal for indoor power applications and can be used with cables and trailing sockets in your home and office. The compact and durable plug head has a 13 amp fuse and is safe to use as it is manufactured to BS1363-A.
Features & benefits
- Solid Brass Sleeved Pins - prevents contact when the plug pins are live
- Rewireable - for a custom solution
- Trusted Quality - Manufactured and certified to BS1363
- 13A Rated - suitable up to 3120W
- Ideal for Indoor Applications
Specifications
| Product Name | Masterplug 3 Pin 13A UK Plug |
| Brand | Masterplug |
| Product Type | Plugs |
| Manufacturer Name | Masterplug |
| Manufacturer Part Number | PT13W-01 |
| EAN | 5021166135097 |
| Compliance Approvals | BS 1363-1 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Chrome |
| Voltage | 240 V |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Product Height | 25 mm |
| Product Length | 29.3 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.