Masterplug Basic 4 Socket Extension Lead 5m Cable Power Strip White
SKU: ELBFG5NM
The Masterplug 13A basic 4-socket extension lead is a reliable, cost-effective solution for home power needs. Features include 5m cable for flexible placement, wall-mounting options, and four safety shuttered sockets, which automatically close when not in use, preventing the insertion of foreign objects and ensuring user safety—making it perfect for home offices or living spaces.
Features & benefits
- Four Safety Shuttered Sockets
- Extending Reach Certified to BS1363-2 standards.
- Wall-Mounting Option
- Compact and Lightweight Design
- Masterplug's 1 year Manufacturer's Warranty
- Power up to four devices simultaneously from one outlet.
IDELBFG5NM
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > Masterplug Basic 4 Socket Extension Lead 5m Cable Power Strip White
https://www.jewson.co.uk/p/masterplug-4-socket-extension-lead-2-6-x-5-5-x-24-3cm-white-ELBFG5NM
The Masterplug 13A basic 4-socket extension lead is a reliable, cost-effective solution for home power needs. Features include 5m cable for flexible placement, wall-mounting options, and four safety shuttered sockets, which automatically close when not in use, preventing the insertion of foreign objects and ensuring user safety—making it perfect for home offices or living spaces.
Features & benefits
- Four Safety Shuttered Sockets
- Extending Reach Certified to BS1363-2 standards.
- Wall-Mounting Option
- Compact and Lightweight Design
- Masterplug's 1 year Manufacturer's Warranty
- Power up to four devices simultaneously from one outlet.
Specifications
| Product Name | Masterplug Basic 4 Socket Extension Lead 5m Cable Power Strip White |
| Brand | Masterplug |
| Product Type | Extension Leads |
| Manufacturer Name | Masterplug |
| Manufacturer Part Number | BFG5N-MP |
| EAN | 5015056353227 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 5.5 cm |
| Product Weight | 0.21 kg |
| Product Height | 2.6 cm |
| Product Depth | 24.3 cm |
| Cable Length | 5 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |