Last day for Easter delivery - Thursday 2nd April. Orders placed over the weekend will be delivered on Wednesday 8th April.
McAlpine 19mm Water Seal Shower Trap with Universal Outlet and 70mm Chrome Plated Plastic Flange
SKU: PBMCT135
The McAlpine 19mm Water Seal Shower Trap has a with Universal Outlet , 70mm Chrome Plated Plastic Flange with Universal Outlet and is suitable for shower trays with a 50mm waste hole. The waste grid and dip tube are removable to facilitate easy cleaning. This trap has a fow rate 50 l/min when tested under a constant 120mm head of water in accordance with clause 5 of BS EN 274-2:2002.
Features & benefits
- Flanges available in White or Chrome Plated Plastic, or Chrome Plated Brass
- Suitable for shower trays with a 50mm waste hole
- 19mm Water Seal
- 1½" BSP Thread
- 1½" Universal Outlet
- Waste grid and dip tube removable to facilitate easy cleaning
- Flow rate 50 l/min when tested under a constant 120mm head of water in accordance with clause 5 of BS EN 274-2:2002
- Overall Height 95mm
- Constructed from polypropylene
IDPBMCT135
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine 19mm Water Seal Shower Trap with Universal Outlet and 70mm Chrome Plated Plastic Flange
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-19mm-water-seal-shower-trap-with-universal-outlet-and-70mm-chrome-plated-plastic-flange-PBMCT135
The McAlpine 19mm Water Seal Shower Trap has a with Universal Outlet , 70mm Chrome Plated Plastic Flange with Universal Outlet and is suitable for shower trays with a 50mm waste hole. The waste grid and dip tube are removable to facilitate easy cleaning. This trap has a fow rate 50 l/min when tested under a constant 120mm head of water in accordance with clause 5 of BS EN 274-2:2002.
Features & benefits
- Flanges available in White or Chrome Plated Plastic, or Chrome Plated Brass
- Suitable for shower trays with a 50mm waste hole
- 19mm Water Seal
- 1½" BSP Thread
- 1½" Universal Outlet
- Waste grid and dip tube removable to facilitate easy cleaning
- Flow rate 50 l/min when tested under a constant 120mm head of water in accordance with clause 5 of BS EN 274-2:2002
- Overall Height 95mm
- Constructed from polypropylene
Specifications
| Product Name | McAlpine 19mm Water Seal Shower Trap with Universal Outlet and 70mm Chrome Plated Plastic Flange |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Shower Trap |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | STW7-R |
| EAN | 5036484004048 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | STW7-R |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | BS EN 274-2:2002 |
| Finish | Chrome Plated Plastic |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 85 mm |
| Product Weight | 0.2276 kg |
| Product Height | 101 mm |
| Product Length | 124 mm |
| Volume | 0.0011 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |