McAlpine 50mm Water Seal with 1½" Universal Outlet Bath Trap
SKU: PBMCT085
McAlpine 40mm Water Seal with 1½" Universal Outlet Bath Trap. The 1½" Universal Outlet Bath Compression Trap suits plastic, copper and lead pipe and is manufactured in polypropylene.
Features & benefits
- 50mm Water Seal
- 1½" Universal Compression Outlet suits all plastic, copper and lead pipe
- Suitable for Use with McAlpine Bath Wastes
- Manufactured in polypropylene
- Conforms to BS EN 274-1:2002
IDPBMCT085
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine 50mm Water Seal with 1½" Universal Outlet Bath Trap
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-50mm-water-seal-with-1-universal-outlet-bath-trap-PBMCT085
McAlpine 40mm Water Seal with 1½" Universal Outlet Bath Trap. The 1½" Universal Outlet Bath Compression Trap suits plastic, copper and lead pipe and is manufactured in polypropylene.
Features & benefits
- 50mm Water Seal
- 1½" Universal Compression Outlet suits all plastic, copper and lead pipe
- Suitable for Use with McAlpine Bath Wastes
- Manufactured in polypropylene
- Conforms to BS EN 274-1:2002
Specifications
| Product Name | McAlpine 50mm Water Seal with 1½" Universal Outlet Bath Trap |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Bath Trap |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | SMP10 |
| EAN | 5036484003713 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | SMP10 |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | BS EN 274-1:2002 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 64 mm |
| Product Weight | 0.153 kg |
| Product Height | 192 mm |
| Product Length | 115 mm |
| Volume | 0.0014 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |